3.7 Finance

JAK NAPSAT PODNIKATELSKÝ PLÁN

3.7 Finance

„Jedni šetří, jako by měli žít věčně, druzí utrácejí, jako by měli hned zemřít.“
Aristoteles, filozof
Pro mnoho začínajících podnikatelů tato část představuje velkou neznámou, protože neví, jak finanční plán vlastně uchopit. Možná někteří z vás přeskočili předchozí kapitoly tohoto návodu a vrhli se přímo na kapitolu Finance. Možná, stejně jako většina začínajících podnikatelů, také vy považujete sestavení finančního plánu za věc, kterou byste nesestavili ani za sto let, protože nemáte žádné ekonomické vzdělání nebo na to zkrátka "nemáte hlavu". Tyto předsudky prosím nyní hoďte za hlavu. Pokud ale zvládáte základní matematické počty jako sčítání, odečítání, násobení a dělení, tak váš finanční plán dokážete sestavit.

Investora právě tato část bude nesmírně zajímat. Investor není žádné "oslíčku, otřes se", tedy že když na jedné straně předložíte váš plán, tak se vám z druhé strany posypou zlaťáky. Pokud jde o peníze investorů, budou si je střežit jako oko v hlavě a váš finanční plán ze všech stran zkoumat, převracet a zvažovat.

Pravdou je, že mnoho investorů si nakonec stejně udělá vlastní finanční plán a použije k jeho sestavení své osvědčené metody. To ale neznamená, že ten váš můžete jen tak ledabyle odbýt. Naopak, čím víc se bude přibližovat realitě, tím větší šanci na úspěch u investora máte. Investor není hloupý a jakékoliv pokusy o vylepšení vašich finančních výsledků bez reálného opodstatnění budou rychle prokouknuty. Proto pamatujte, že finanční plán nesmí obsahovat jakákoliv čísla "vyvcucaná z prstu". Zde více než jinde platí poučka o konzistentnosti celého podnikatelského plánu. Finanční část musí co nejvíce vycházet z reálných a ověřených dat, která jste získali v předchozích fázích, zejména z marketingového plánu a průzkumu trhu. Tato data nesmíte nijak úmyslně zkreslovat!

Některé údaje však budete muset co nejpřesněji odhadnout a budete také muset vycházet ze současných údajů, která se v budoucnu mohou vyvíjet různě. Nikdo neočekává, že vámi sestavený finanční plán bude v realitě do koruny naplněn. Praxe ukazuje, že investice je potřebná obvykle vyšší, než jste původně plánovali. Prozřetelný investor s tím počítá. Také s určitou rezervou musíte počítat vy ve svém finančním plánu. Potřeba dalších finančních prostředků v průběhu realizace je velmi častá, proto počítejte ve vašem plánu s rezervou alespoň 10 % z předpokládané investice. Pokud tedy váš projekt potřebuje dejme tomu 450 tisíc, shánějte investici ve výši půl milionu korun.

Nezřídka ale podnikatelé přichází k investorům a shání finance mnohem vyšší, než jsou ve skutečnosti potřeba. Zvažte, zda i váš projekt není možné nejprve spustit při nižších nákladech, třeba jen při využití vlastních finančních prostředků a s řádově nižšími prodeji, než jste plánovali. Zkrátka zkuste zvážit variantu, že vstoupíte na trh postupnou, méně agresivní cestou. Tento mezikrok mezi teoreticky sestaveným projektem na papíře a spuštěním ostré verze projektu s cizí investicí vám pravděpodobně sníží předpokládaný zisk v nejbližších měsících, ale přinese mnoho pozitiv. Budete moci otestovat váš produkt na trhu. Celý prodejní model a finanční plán budete moci postavit na reálnějších a tedy pevnějších základech. Výrazně tím snížíte riziko neúspěchu a budete mít vyšší šanci u investora, jelikož obecně platí, že čím větší množství vašeho produktu jste již dokázali úspěšně prodat, tím vyšší šance na úspěch máte.

V každém případě investorovi jasně a přehledně vysvětlete, na co budou jeho peníze vynaloženy a patřičně jednotlivé výdaje zdůvodněte.

Pokud si nejste některou částí podnikatelského plánu jisti, nabízíme kompletní sestavení podnikatelského záměru, zpětnou vazbu na záměr nebo i konzultace při začátku vašeho podnikání.

Pokračovat můžete na další kapitolu: 3.7.1 Cashflow
TOP
28